Reprodukční medicína

Sanatorium ART České Budějovice

Reprodukční medicína

Úhrada IVF do 40 let a kryokonzervace ze zdravotní indikace

Poslanecká sněmovna dne 20. září 2021 schválila prodloužení úhrady umělého oplození ze zdravotního pojištění a úhradu kryokonzervace ze zdravotní indikace.

Komentář výboru SAR ČGPS:

  • Posun úhrady IVF do 40. narozenin platí od 1. ledna 2022.
  • Úhrada kryokonzervace pro zachování plodnosti je zavedena od 1. ledna.

Sanatorium ART je poskytovatelem specializované zdravotní péče již od roku 1997. 

Tvoří jej centrum asistované reprodukce, specializované pracoviště - tkáňové zařízení pro diagnostiku a léčbu všech poruch plodnosti.

Budova s nadstandardním zařízením a nejmodernějším přístrojovým vybavením je situována v centru Českých Budějovic v klidové zóně městského parku s možností bezplatného parkování na vlastním vyhrazeném prostoru s dostatečnou kapacitou.

3 kroky k miminku

Reprodukční medicína – Sanatorium ART České Budějovice

1. Vzrušující začátek

K přirozenému oplodnění dochází při pohlavním styku. Do pochvy ústí dolní část dělohy, kterou nazýváme děložní čípek. Jeho průchodnost pro spermie je ovlivňována hlenem, jehož množství a vzhled se v průběhu menstruačního cyklu mění v důsledku hormonálních vlivů.

V období kolem ovulace je hlen hojnější, čirý, vysoce tažný a umožňuje spermiím snadný průchod do děložní dutiny.

2. Dobrodružná cesta

Z dělohy spermie musí dospět do vejcovodu, kde dochází k oplodnění vajíčka. Většina spermií po cestě odumírá, přesto se s vajíčkem setká ještě mnoho z nich. V reprodukčním traktu ženy zůstávají spermie aktivní až 5 dní, i když mohou během této doby určitý čas „spát“, dokud nejsou opět aktivovány uvolněným vajíčkem. V ideálním případě jediná spermie překoná bariéru obálky vajíčka a vajíčko oplodní.

Ve vajíčku proběhnou biochemické a strukturální změny, které zabrání vniknutí dalších spermií.

3. Život před životem

Po proniknutí spermie do vajíčka vzniká zygota, která obsahuje 2 prvojádra – jedno od otce a druhé od matky. Následně obě prvojádra splynou a embryo se začne dělit.

Během postupování vejcovodem se embryo rýhuje a do dělohy přichází již ve stádiu blastocysty, kde se přibližně 6. den zanořuje do děložní sliznice.