Operace nosu - tento výkon v současné době neprovádíme

Sanatorium ART České Budějovice

Operace nosu - tento výkon v současné době neprovádíme

Operace řeší individuální tvarové odchylky nosu. Někdy je zevní tvarová vada kombinována poruchou dýchání, proto je někdy nutný i zákrok lékaře ORL. Operace je prováděna většinou jako celková na kostěné i měkké chrupavčité části nosu, v menší části případů pouze na měkké dolní třetině nosu.

Jizvy jsou umístěny zevnitř na sliznici, ale v průběhu hojení se tvoří vnitřní jizvy mezi kůží a operovanou krajinou. Silnější vnitřní jizvy se tvoří zejména v krajině hrotu a nad hrotem a mohou negativně ovlivnit dobrý tvar dosažený operací. K tvorbě těchto jizev je náchylná mastná silná kůže s výraznými póry a cévní kresbou. K operaci rovněž není vhodná kůže s malou pružností, které ubývá hlavně s vyšším věkem.

Operace je prováděna v celkové narkose či místním znecitlivění, pobyt zpravidla nepřesáhne 24 hodin po výkonu. Rekonvalescence trvá 10-15 dnů dle typu operace a potřebné délky zevní sádrové fixace. Vnitřní tamponáda je po dobu 3-5 dnů. Pooperační bolestivost je zcela minimální. Hojení je dlouhodobý proces, výsledek operace lze hodnotit nejdříve po 2 měsících, definitivně až po 1 roce. Po dobu 2 měsíců se nedoporučují činnosti, při kterých by mohlo dojít k poranění nosu. Po dobu 2-3 měsíce po operaci se provádí dle instrukcí tlakové masáže.

Dolní věková hranice je dána ukončením růstu ( 17-18 let ), horní je dána typem, kvalitou a pružností kůže, dále psychologickými důvody, je tedy individuální, ale doporučená hranice je 35-40 let.

Dále je indikace k operaci dána celkovým zdravotním stavem či medikací, která může být rizikem pro výkon i hojení.

Máte dotaz nebo byste se rádi objednali na konzultaci?